آبسه مقعدی و درمان آن

عفونت و آبسه ناحیه مقعد باید سریع تشخیص و درمان شود تا احتمال خطرات و عوارض کاهش یابد. عارضه مهم آن ایجاد فیستول مقعدی است.

غدد کوچکی در ناحیه کانال مقعد وجود دارند که ترشحاتی را تولید میکنند این ترشحات ازطریق مجاری و سوراخهایی که به سطح پوششی داخل مقعد باز میشود به کانال مقعد ریخته شده و کمک میکنند تا مدفوع راحت تر دفع شود .

ایجاد عفونت و آبسه از این غدد کوچک شروع میشود که میتواند بعلت بسته شدن مجرای غده باشد که میکروبهای فراوانی که در دستگاه گوارش بخصوص ناحیه مقعد وجود دارد شروع به تکثیر داخل غده کرده و باعث ایجاد عفونت و پس از چند روز باعث ایجاد آبسه میشود.

روند ایجاد آبسه به این صورت است که در ناحیه دچار عفونت , باکتری ها مرتب تکثیر پیدا میکنند و دفاع بدن یعنی گلبولهای سفید به ناحیه وارد میشوند تا میکروبها را از بین ببرند و در طی این پروسه مرکز ناحیه عفونی تبدیل به مایع غلیظی میشود که حاوی میکروبها و گلبولهای سفید و بافت مرده ناحیه است . که در صورت عدم درمان مناسب عفونت به بافتهای مجاور گسترش مییابد و در بالا تا کف لگن و در پایین تا پوست دور مقعد میتوانند گسترش پیدا کند .

پس آبسه مقعدی میتواند سطحی باشد و زیرپوست دور مقعد ایجاد شود که شایع تر است و یا عمقی باشد و به بافتهای بالاتر تا لگن گسترش پیدا کند که تشخیص و درمان آبسه عمقی سخت تر میباشد.

علت دقیق ایجاد آبسه ناحیه مقعد مشخص نیست ولی در افرادی که یکبار دچار این بیماری شده اند به احتمال 30 درصد مجددا عفونت و آبسه ناحیه مقعد ایجاد خواهد شد . رابطه‌ مستقیم بین تشکیل آبسه مقعدی و یبوست ، اسهال و بهداشت ضعیف هنوز ثابت نشده است . در مردان و دهه سوم و چهارم زندگی بیشتر دیده میشود.

در افرادی که دچار بیماری دیابت , ایدز, سل , شقاق مقعدی میباشند همچنین در بیماری التهابی روده , بیماری های مقاربتی , افراد با ایمنی ضعیف بعلت شیمی درمانی یا مصرف کورتون , بیماری و عفونت لگنی شایع تر است . رابطه جنسی مقعدی افراد را مستعد این بیماری میکند.

علایم آبسه مقعدی :
درد دایمی ناحیه مقعد که اخیرا ایجاد شده و موقع دفع و نشستن تشدید میشود

تب و لرز ضعف و بیحالی و احساس بیماری

احساس وجود توده داخل مقعد یا برجستگی در مقعد

قرمزی التهاب دور مقعد

گاهی جوش متورم دردناک روی پوست دور مقعد

خروج ترشحات چرکی و خونابه اگر آبسه به داخل مقعد یا پوست باز شود

تشخیص بیماری :
اغلب با شرح حال ومعاینه تشخیص داده میشود . گاهی نیاز به انجام سونوگرافی یا سی تی اسکن وجود دارد.

درمان :
مراجعه سریع به متخصص جراحی عمومی جهت درمان هر چه سریع ترجهت جلوگیری ازایجادعوارض و مشکلات بعدی ضروری میباشد. عدم تخلیه آبسه و یا تخلیه خودبخود آبسه هر دو مشکل ساز است .

بهترین نتیجه درمان در این بیماری وقتی حاصل میشود که آبسه به طریق مناسب و در نزدیکترین محل به حاشیه مقعد با چاقوی جراحی باز و تخلیه شود و محتویات آبسه خالی شده تمام فضاهای بسته داخل آبسه باز شده و بطرز درستی با محلولهای لازم شستشو داده شود و زخم برای تخلیه فضای آبسه باز گذاشته شود و اگرهمزمان فیستول وجود دارد جراحی شود . باز شدن خودبخود آبسه و یا بعلت گذاشتن مرهم باعث ایجاد فیستول مقعدی در درصد بالایی از افراد مبتلا میشود.

بعد از تخلیه آبسه , علایم بیمار به سرعت فروکش میکند و دو تا سه هفته طول میکشد تا محل عمل ترمیم شود . مراجعه مرتب به پزشک تا بهبودی کامل و اطمینان از اینکه فیستول ایجاد نشده لازم میباشد .

بهتر است این عمل در بیمارستان و با بیهوشی عمومی یا بیحسی از کمر انجام گیرد تا درمان درستی انجام شود ولی آبسه های محدود و کوچک را میتوان در مطب هم تخلیه کرد.

آنتی بیوتک تزریقی در موارد شدید تجویز میشود. مصرف آنتی بیوتیک خوراکی تا مهار کامل بیماری ادامه میابد.

عدم درمان مناسب و به موقع میتواند باعث ایجاد عوارض زیر شود :
انتشارگسترده بیماری به بافتهای مجاورو انتشار عفونت از طریق خون که باعث فوت بیمار میشود

فیستول مقعدی که در 40 تا 60 درصد موارد ایجاد میشود

بی اختیاری مدفوع

ایجاد سرطان در آینده

جهت دیدن تصاویر و فیلم های جراحی های ناحیه نشیمنگاه به صفحه اینستاگرام به آدرس زیر مراجعه بفرمایید :
@jarahi_hemorrhoid_laser

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست