ابدومینوپلاستی , مینی ابدومینوپلاستی ,تامی تاک روشهای جراحی کوچک کردن شکم ,اندیکاسیونها و عوارض

یکی از شایع ترین شکایات مراجعین در جراحی های زیبایی مشکلات مربوط به ناحیه شکم و پهلو ها است که این افراد از برجستگی و چاقی بیش از حد این ناحیه ، شلی وافتادگی پوست شکم و یا وجود ترک های فراوان در پوست شکم خود رنج میبرند .
یکی از شایع ترین شکایات مراجعین در جراحی های زیبایی مشکلات مربوط به ناحیه شکم و پهلو ها است که این افراد از برجستگی و چاقی بیش از حد این ناحیه ، شلی وافتادگی پوست شکم و یا وجود ترک های فراوان در پوست شکم خود رنج میبرند . برای این افرادپیدا کردن لباس مناسب سخت و پوشیدن بسیاری از لباس ها غیر ممکن است . در بسیاری از موارد انجام حرکات ورزشی دشوار میشود وگاهی فرد دچار کمردرد و عفونتهای پوستی زیر چین شکم میشود.

ویزیت قبل از عمل در مطب:

حداقل یک یا دو و یزیت اولیه در مطب ضروری است که باید بیمار درباره خواسته های خود با جراح صحبت کند. ممکن است تمام خواسته های بیمار انجام پذیر نباشد که به بیمار گفته میشود دیدن عکسهای قبل و بعد از عمل بیماران دیگر می تواند مثالهایی از این عمل را به شما نشان دهد ولی مقایسه نتیجه عمل خود با دیگران فقط در صورتی که وضعیت شما شبیه هم باشد منطقی میباشد . پس از معاینه دقیق و بر اساس وضعیت سلامتی فرد آزمایشات لازم درخواست میشود.

درمانهای رایج و چه روشی برای چه فردی مناسب است.

با توجه به مشکل خاص هر فرد پروسه درمانی خاصی برایش تعریف میشود. ولی عوامل اصلی دخیل برای تصمیم گیری در رابطه با روش درمان عبارتند از :
– سن و سلامتی عمومی فرد
– کیفیت پوست(پوست سفت بدون ترک یا پوست نازک با ترک فراوان)
– میزان پوست اضافه بالا و پایین شکم
– مقدار چربی دور شکم و پهلو
– شل یا سفت بودن جدار شکم(عضلات شکم)
– خواسته فرد
-مصرف و یا عدم مصرف سیگار

جهت دیدن تصاویر جراحی به آدرس زیر در اینستاگرام مراجعه کنید :
Jarahi_plastic_zibaee

محل انجام جراحی و روش بیهوشی

این عمل با بیهوشی عمومی و در بیمارستان یا مرکز جراحی محدود انجام شده و نیاز به ۲۴ ساعت بستری دارد ولی اگر حال عمومی فرد خوب باشد میتواند زودتر ترخیص شود طول عمل ۴-۲ است . گاهی جهت جراحی میتوان بیحسی نخاعی داد ولی عوارض آن بیشتر است و مدت بیحسی کوتاه میباشد .

مراحل پس از جراحی

پس از جراحی بیمار شکم بند یا گن مخصوصی راطبق صلاحدید جراح به مدت چند هفته تا چند ماه میپوشد باید دقت شود که شکم بند خیلی محکم بسته نشود تا خونرسانی مختل نشود
پس از عمل وجود کمی درد کبودی وتورم عادی میباشد.روی زخمها پانسمان مخصوص زده میشود که بهتر است ۳-۵ روز آب به آن زده نشود و پس از این مدت دوش گرفتن اشکالی ندارد ولی تا ده روز بهتر است زخم پانسمان شود .کرمهای مناسبی جهت ترمیم بهتر زخمها از روز پانزدهم بعد از عمل تجویز میشود..توصیه میشود به علت کاهش موقت حس پوست شکم پس از عمل از تماس آب یا اجسام بسیار سرد و گرم با پوست شکم (مثل کیسه آب گرم) بشدت پرهیز نمایید در غیر این صورت سوختگی شدیدی ایجاد خواهد شد

فرد عمل شده بهتر است دو هفته در منزل استراحت نماید و بایستی حرکات چرخشی کمر را محدود کند. و به علت احساس کشیدگی در محل بخیه ها بهتر است مدتی با حالت کمی خمیده به جلو راه برود . و در حالت خوابیده هم بالشی زیر زانو هایش قرار دهد .در دو ماه اول پیاده روی آرام مانعی ندارد ولی انجام حرکات ورزشی کامل و شکم اگر عمل ابدومینو پلاستی کرده اید تنها پس از شش ماه امکان دارد.جای عمل که ابتدا قرمز است بتدریج محو می شود که گاهی فرد بایستی تا دو سال صبر کند.
پس از عمل ابدومینو پلاستی بعلت آنکه جدار شکم دوخته میشود و پوست کشیده میشود فضای داخل شکم تنگتر شده و در صورت پر خوری احساس فشار و نفخ شدید ایجاد میشود که این حالت پس از مدتی رفع خواهد شد که توصیه میشود پس از جراحی غذا به دفعات بیشتر وحجم کمتر مصرف شود.
بیمار روز دهم وبیست ویکم ,دو ماه و شش ماه و یکسال بعد از جراحی مجددا ویزیت خواهد شد.

عوارض عمل

عوارض زودرس مثل عفونت و خونریزی بسیار نادر است . بیشترین عارضه که بیمار را نگران میکند ایجاد اسکار بد شکل در محل برش جراحی است که اگر دستورات پزشک رعایت شود به حداقل ممکن میرسد. گاهی جهت اصلاح اسکارها به روتوش با جراحی یا لیزر نیاز میشود. افراد بد زخم و پوستهای کلوئید ساز عمدتا قابل پیش بینی نیستند و بطور کامل و قطعی قابل درمان نیستند .
بیحسی درپوست بدنبال جراحی یا لیپوساکشن میتواند تا چند ماه ادامه داشته باشد ولی بیحسی دائمی بسیار نادر است.
یکی از شایعترین عوارض ورم است که گاهی ماهها وقت لازم است تا برطرف شود

گاهی در زیر پوست مایع جمع میشود (سروما) که اکثرا خودبخود رفع میشود ولی ندرتا مجبوریم آن را با سرنگ تخلیه کنیم.
گاهی بعد عمل بیمار دچار انقباضات کوتاه مدت عضله شکم ودرد میشود که با مصرف مسکن و آرامبخش بهبود میبابد.
گاهی به علت برداشتن بیش از حد پوست شکم , پوست در محل اسکار نازک و کشیده و تیره رنگ میشود که اصلاح آن مشکل است .

چه انتظاری از این عمل داریم و توصیه های پس از عمل

نتیحه این عمل ایجاد شکم صافتر خوش فرمتر با باقی گذاشتن حداقل چروک و ترک میباشد. برای نهایی شدن فرم شکم گاهی تا چند ماه بایستی صبر کرد.حداقل یک ماه قبل از عمل سیگار را ترک کنید . انجام هر گونه روتوش یا دستکاری مجدد یک سال بعد امکانپذیر است. به بیمار توصیه می شود که از افزایش قابل توجه وزن جلوگیری کند و اگر تصمیم به کاهش وزن قابل توجه در فاصله نزدیک دارد توصیه می شود که عمل جراحی را پس از این تغییرات انجام دهد .ولی در کل کاهش وزن بعد از عمل اشکالی ندارد.

آمادگی جهت انجام جراحی

– سونوگرافی جدار شکم از نظر وجود فتق
– آزمایشات CBC / FBS – BUN – CR
U/A – PT – PTT
HIV – HBSAG – HBSAB – HCVAB
مشاوره قلب برای افراد بالای 40 سال

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست