دردی که اخیرا ایجاد شده به‌خصوص اگر فرد یبوست شدید یا اسهال حاد داشنه باشد می‌‏تواند به‌علت پاره شدن مخاط ناحیه باشد.
دردی که اخیرا ایجاد شده به‌خصوص گر فرد یبوست شدید یا اسهال حاد داشنه باشد می‌‏تواند به‌علت پاره شدن مخاط ناحیه باشد. این حالت می ‏تواند خونریزی و سوزش هم ایجاد کند که به این بیماری فیشر یا شقاق گفته می‏‌شود. اگر درمان به‌موقع صورت نگیرد این بیماری به نوع مزمن تبدیل می‏‌شود که درمان آن در این مرحله ازمرحله حاد بیماری دشوارتر است.

هموروییدیا بواسیرترومبوزه که بعلت لخته شدن خون داخل رگ پاگه هموروئید ایجاد میشود که باعث ایجاد درد حاد ناحیه مقعد می‏‌شود که این حالت معمولا به‌دنبال یبوست شدید و نشستن طولانی‌ مدت می‏تواند ایجاد شود. در این حالت توده‌ای دردناک در کنار مقعد ظاهر می‏شود و گاهی با خونریزی همراه است. چنانچه بیمار پس از ابتلا سریعا به جراح مراجعه کند، می‌‏توان با جراحی درمان قطعی انجام داد. اما در مراجعه دیررس بهتر است درمان دارویی انجام شود، البته مدتی طول می‏کشد که بهبودی حاصل شود ولی احتمال عود بالاست.

عفونت یا آبسه در ناحیه اطراف مقعد با درد شدید و تورم و قرمزی در ناحیه و تب و لرز و بی‏قراری همراه است‌. برای درمان موثر سریعا باید به جراح مراجعه شود که آبسه توسط جراح تخلیه شود و چنانچه خودبه‌خود سر باز کند، احتمال تبدیل آن به فیستول وجود دارد. فیستولی که درمان نشود احتمال دارد مرتبا عفونی شده و باعث درد ناحیه شود.

تبخال تناسلی در پوست اطراف مقعد زخم ایجاد کرده وسبب درد و سوزش میشود .

سرطان انتهای روده بزرگ یا رکتوم که در نزدیکی مقعد قرار گرفته میتواند به عضلات ناحیه مقعد دست اندازی کرده و سبب درد در ناحیه مقعد شود . این افراد علایمی مشابه بیماری فیشر یا شقاق دارند وهنگام دفع درد شدید ایجاد میشود و درد تا ساعات زیادی ادامه می یابد و اکثرا خونریزی هم دارند . و مدتها دارو استفاده میکنند ولی بهبود پیدا نمیکنند. در معاینه زخم در ناحیه مقعد مشابه زخمی که در شقاق وجود دارد دیده نمیشود و بیماری پس از معاینه داخل مقعد تشخیص داده میشود.

سرطان ناحیه مقعد با شیوع کمتر میتواند از علل درد این ناحیه باشد خونریزی همزمان با دفع یا خودبخودی و وجود توده و خارش در ناحیه از علایم دیگر این بیماری است.

علل دیگر درد و ناراحتی دراین ناحیه عبارتند از :

تروما یا آسیب به ناحیه مقعد , بیماری التهابی روده مثل کولیت اولسروز و کرون

زخم یا التهاب انتهای روده بزرگ یا رکتوم , بیماری خارش مقعد

بیماری اسپاسم عضلات دور مقعد و کف لگن

اسهال و یبوست حاد یا مزمن , درد استخوان دنبالچه

برای درمان یا جراحی بیماریهای ناحیه نشیمنگاه باید به پزشک متخصص جراحی عمومی مراجعه کرد تا بیماری به روش درستی درمان شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست