هموروئید یا بواسیر بیماری بسیار شایعی است که افراد در سنین مختلف چه جوان و چه پیر را مبتلا میکند حدود ۷۵ درصد افراد به ویژه افراد بالای ۳۰ سال در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند.

هموروئید یا بواسیر بیماری بسیار شایعی است که افراد در سنین مختلف چه جوان و چه پیر را مبتلا میکند حدود ۷۵ درصد افراد به ویژه افراد بالای ۳۰ سال در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می شوند.

هموروئید چیست
هموروئیدها بالشتک های عروقی طبیعی هستند که در ناحیه کانال مقعدی در انتهای روده بزرگ (راست روده) قرار دارند و در دو قسمت داخل و خارج کانال مقعد قرار دارند که به آن هموروئیدهای داخلی و خارجی می گویند. همه افراد این بالشتکهای هموروئیدی را دارند و عمل آنها ترشح موادی میباشد که خروج مدفوع از مقعد را تسهیل میکند.هموروئیدها ارگان های طبیعی این ناحیه هستند که در اثر زور زدن به دنبال یبوست و یا اسهال می توانند پرخون و متورم شده و در صورت تکرار یبوست و زور زدن موقع اجابت مزاج این بالشتک های عروقی متورم و بزرگ شده دچار پارگی شده و خونریزی میکند و گاهاً درد به هنگام اجابت مزاج بوجود میآید.

هموروئیدهای داخلی از نظر شدت علائم به چهار درجه تقسیم می شوند.
درجه اول: خونریزی بدون بیرون زدگی
درجه دوم: بیرون زدگی که خودبه خود جا می رود
درجه سوم: بیرون زدگی که با دست جا می رود
درجه چهارم: بیرون زدگی که با دست جا نمی رود
هموروئیدهای خارجی معمولاً به صورت یک برجستگی خارجی در بیرون ناحیه مقعد قرار داشته و اکثراً با درد و تورم و گاهی خارش همراه است.

علت واقعی هموروئید مشخص نیست. ولی عوامل زیرمیتوانند در بروز آن موثر باشند :
۱- یبوست مزمن
۲- اسهال مزمن
۳- زور زدن و نشستن طولانی مدت در توالت
۴- افزایش سن
۵- ارث
۶- چاقی وحاملگی
۷- کم تحرکی و مصرف غذاهای کم فیبر، عدم استفاده از میوه جات و سبزیجات، مصرف الکل

علایم و نشانه های هموروئید
خونریزی: اولین و شایع ترین علامت خونریزی است. خونریزی هنگام اجابت مزاج است که پس از دفع مدفوع سفت ایجاد می شود و به صورت خون روشن و تازه
بیرون زدگی: دومین علامت بیرون زدگی است که گاهاً بالشتک های هموروئیدی از مقعد خارج شده که خود به خود جا رفته و یا برای جااندازی نیاز به دستکاری دارند و گاهی آنقدر وسیع هستند که با دستکاری جا نمی رود.
درد: سومین علامت درد است که در هموروئیدهای درجه سوم، چهارم عارضه دار و هموروئیدهای خارجی متورم دیده میشود.
سوالات شایع
چه موقع جراحی لازم میشود؟ هر بالشتک هموروئیدی با هر درجه ای که برای فرد مشکل ایجاد نماید مثلا خونریزی بدهد متورم و دردناک بشود مشکلات بهداشتی برای فرد ایجاد کند و یا فرد از وجود برآمدگی در ناحیه ناراضی باشد میتوان آن را برداشت.
فرق عمل لیزری با روشهای معمولی چیست؟ گفته میشود بعلت آسیب کمی که لیزر به بافت می رساند درد و ناراحتی پس از عمل کمتر بوده و بهبودی پس از عمل سریعتر و عوارض پس از جراحی نیز کمتر است.ولی مطالعه وسیعی در این باره صورت نگرفته است.
آیا احتمال عود بعد از عمل وجود دارد؟ نه خیر . چنانچه بالشتک (پاگه) هموروئیدی که بزرگ وعلامت دار شده بطور کامل برداشته شود ورگ خونرسان آن بسته شود احتمال عود وجود ندارد. ولی اگر عواملی که سبب شده فرد دچار بیماری هموروئید شود همچنان پابرجا هستند به احتمال بسیار زیاد بقیه هموروئید های سالم فردهم بیمار خواهند شد و به عمل مجدد نیاز پیدا خواهد شد.
چرا گاهی جراحی در چند مرحله انجام میشود؟ اگر فردی همزمان چندین عدد هموروئید بیمار داشته باشد احتمال دارد که برداشتن همه آنها بطور همزمان سبب ایجاد عارضه تنگی در ناحیه شود بنابر این جراحی در چند مرحله انجام میشود.
اگر عمل نکنم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بندرت بیماری در آن مرحله ای که است متوقف میشود و اکثرا به رشد ادامه داده و دچار عارضه میشود بخصوص اگر علل ایجاد کننده آن در فرد متوقف نشود.
روشهای درمانی
۱- درمان دارویی : که معمولاً برای هموروئیدهای خفیف درجه اول و یا دوم توصیه می شود که هدف آن کنترل یبوست به وسیله مصرف رژیم های غذایی پر فیبر مثل میوه جات و سبزیجات،و گاهی استفاده از ملین ها میباشد.
۲- درمان های سرپایی شامل سوزاندن با کوتر یا لیزر، منجمد کردن، روش بستن هموروئید با حلقه لاستیکی و بستن شریان هموروئید با استفاده از داپلر(التراسوند) , یا کوچک کردن پاگه هموروئیدی با لیزر غیر جراحی است. ولیکن هیچکدام درمان قطعی برای تمام انواع هموروئیدها نبوده احتمال موفقیتشان کم , عوارض شان بیشتر(مانند خونریزی شدید , عفونت ) و درصد عود بالابوده و اکثرا برای هموروئیدهای درجه یک و دوم مناسب بوده و به صورت سرپایی با یا بدون استفاده از بی حسی در مطب قابل انجام است این روشها در مورد هموروئیدهای خارجی و یا مخلوط و درجه چهار قابل انجام نیست.
۳ – جراحی که بافت هموروئیدی بطور کامل برداشته میشود اخیرا از لیزر نیز جهت انجام این عمل استفاده میشود . در جراحی با روش بسته با کمک وسیله استاپلر کل هموروئید ها با هم برداشته میشوند ولی برای همه کاربرد ندارد و عارضه آن بالا و گران است است.
در اکثر موارد در صورت وجود بیماریهای دیگری مانند فیستول یا شقاق در این ناحیه , همزمان جراحی و درمان میشوند.

محل انجام عمل

این عمل توسط متخصص جراحی عمومی با بیحسی موضعی در بعضی بیماران در مطب بصورت سرپایی قابل انجام است ولی جراحی در اکثر موارد در اتاق عمل و تحت بیهوشی انجام میگیرد.

عوارض جراحی

ممکن است پس از عمل بعضی بیماران بی اختیاری به دفع گاز پیدا کنند که اکثرا موقتی بوده و پس از بهبودی محل عمل رفع میشود .با استفاده از لیزر آسیب وارد شده به محل عمل و بافتهای اطراف به حداقل رسیده و احتمال ایجاد این عارضه کاهش مییابد.خونریزی زودرس یا بعد از ده روز ممکن است اتفاق بیفتد . تنگی ناحیه مقعد در موارد همورویید پیشرفته که چند تا پاگه همورویید برداشته میشود ممکن است اتفاق بیفتد.عفونت نادر است . گاهی بعلت شدت بیماری و وسعت ناحیه عمل بهبودی چند هفته طول میکشد .یبوست بعد از عمل باعث بهبودی کند محل عمل میشود.

آمادگی جهت انجام جراحی

– آزمایشات CBC / FBS – BUN – CRT

U/A – PT – PTT

– مشاوره قلب برای افراد چهل سال به بالا

بهتر است قبل از جراحی روده ها کاملا تخلیه شوند و از دو روز قبل از جراحی رژیم غذایی مایعات باشد .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست