بیماری ژنیکوماستی یا بزرگی سینه ها در مردان و روشهای رایج جراحی

 

ژنیکوماستی به بزرگی سینه در مردان اطلاق میشود و نسبتا شایع بوده و در همه سنین اتفاق می افتد

ژنیکوماستی به بزرگی سینه در مردان اطلاق میشود و نسبتا شایع بوده و در همه سنین اتفاق می افتد.اخیرا بیشتر مراجعین با این شکایت مردان جوانی هستند از داروهای غیر مجاز در باشگاه های بدنسازی استفاده کرده اند.

این عارضه می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد. مصرف بعضی داروها و مواد از جمله کورتونها الکل وبعضی مواد مخدر و همچنین بعضی بیماریهای مزمن و اختلالات هورمونی میتواند باعث این حالت شود ولی اکثرا علت آن ناشناخته است .

گر چه سرطان سینه در مردان کمتر دیده میشود ولی میتواند علت بزرگی سینه باشد و به این علت همیشه قبل از جراحی بیمار باید بدقت معاینه و با سونوگرافی بررسی شود.

ژنیکوماستی دو گونه است:

– سینه هایی که بیشتر بافت آن از جنس غددی میباشد و چربی کمتری دارند و در لمس سفت تر هستند.

– سینه هایی که بیشتر بافت آن را چربی تشکیل می دهد و در لمس نسبتا نرمتر هستند.

روشهای درمانی

چنانچه ژنیکوماستی با دارو درمان نشد وفرد همچنان از بزرگی سینه ها شاکی است جراحی قدم بعدی میباشد.

کیفیت پوست ناحیه و افتادگی سینه ها در انتخاب روش جراحی بسیار اهمیت دارد .

جهت دیدن تصاویر جراحی به آدرس زیر در اینستاگرام مراجعه کنید :
Jarahi_plastic_zibaee

یکی از روشهای جراحی لیپو ساکشن به روش معمولی و یا به روش لیزر لیپولیز میباشد که بیشتر برای افرادی مناسب است که چربی زیادی در سینه شان جمع شده وپوست محل سفت بوده و سینه افتادگی ندارد . که نتیجه آن بسیار راضی کننده و درد بعد از عمل و عوارض آن بسیار کم میباشد.در این روش مایع مخصوصی (محلول تاموسنت) به داخل بافت تزریق شده وسپس چندسوراخ کوچک در پوست ایجاد میشود و با لوله های مخصوص , چربی و بافتهای خرد شده ساکشن میشود.در صورتی که در انتهای جراحی با لمس مشجص شود که هنوز بافت سینه باقی مانده و با ساکشن قابل برداشت نیست برش کوچکی دور هاله سینه در قسمت تحتانی آن داده شده و بقیه بافت تخلیه میشود . در این روش چنانچه بافت سینه تا جای ممکن برداشته شود و فرد در آینده افزایش وزن قابل توجهی پیدا نکند و عوامل احتمالی ایجاد کننده بیماری رفع شود احتمال عود به حداقل میرسد.
در روش دیگر قسمتی از پوست در دور هاله یا خط زیر سینه بریده میشود و بافت سینه با جراحی برداشته میشود که بیشتر در مواردی که اکثریت بافت سینه غددی است انجام میشود در این روش هم چنانچه جراح همزمان , با ساکشن چربیهای اطراف محل عمل را بردارد باعث صاف و یکدست شدن ناحیه شده و از ایجاد فرو رفتگی در محل عمل (حالت نعلبکی شکل ) ممانعت میکند . اگر پوست اضافه و یا افتادگی سینه وجود داشته باشد لازم است که مقداری از پوست همزمان برداشته شود .

سینه های افتاده ناشی از ژنتیک فرد یا کاهش وزن شدید نیاز به عمل جراحی وسیع تر, جهت رفع پوست اضافه و جای گرفتن نوک و هاله سینه در وضعیت مناسب دارد.
در بعضی از مردان هاله سینه بزرگتر از حالت طبیعی بوده وحالت پفی دارد که با روشهای گفته شده قابل اصلاح نیست .
محل انجام جراحی و مراحل پس از عمل

این عملها در مرکز جراحی محدود یا بیمارستان با بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام میشود عمل ۲-۱ ساعت طول میکشد و بیمار پس از چند ساعت ترخیص میشود .

جهت کاهش تورم در ناحیه عمل باید به مدت دو ماه گن مخصوص استفاده نماید. ورزش بالاتنه تا دو ماه مجاز نمیباشد . تورم و بیحسی ناحیه پس از چند هفته تا چند ماه برطرف میشود.

– مشاوره با پزشک فوق تخصص غدد قبل از اقدام به جراحی توصیه میشود.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست