روشهای مختلف جراحی کوچک کردن شکم یا ابدومینوپلاستی

در عمل جراحی ابدومینوپلاسی برشی در قسمت تحتانی شکم (مثل برش سزارین ولی طویل تر از آن) روی پوست شکم داده میشود و تمام پوست و چربی جدار شکم در پایین ناف برداشته شده و ناف طبیعی بیمار حفظ میشود…

سه روش رایج درمانی عبارتند از:

– عمل جراحی پلاستیک شکم (ابدومینوپلاستی یا تامی تاک )
– لیپوساکشن ( خارج کردن چربی زیر پوستی )
– ترکیب این دو روش

جراحی ابدومینوپلاستی
در عمل جراحی ابدومینوپلاسی برشی در قسمت تحتانی شکم (مثل برش سزارین ولی طویل تر از آن) روی پوست شکم داده میشود و تمام پوست و چربی جدار شکم در پایین ناف برداشته شده و ناف طبیعی بیمار حفظ میشود تا بعدا از سوراخ جدیدی در پوست خارج شود سپس پوست باقی مانده شکم در بالاتر از ناف تا حدودی از عضلات جدار شکم جدا میشود تا اجازه دهد که پوست باقی مانده را بتوانیم به اندازه کافی بکشیم تا بتوانیم آن را به لبه پایینی برش شکم متصل کنیم .در طی این عمل چنانچه عضلات جدار شکم بخصوص در خط وسط در بالا و پایین ناف شل شده باشد (این وضعیت بیشتر در خانمهایی شایع است یک یا چند بار حاملگی داشته اند) ترمیم میشود تا هم برآمدگی جدار شکم کم شده وشکم صافتر شود و هم خط کمر باریکتر شود.باید توجه داشت که بزرگی و بر آمدگی شکم فقط بعلت شل بودن جدار شکم نیست و تجمع زیاد چربی در داخل شکم در اطراف احشاء شکمی در افراد چاق (که تنها راه درمان آن کاهش وزن است) و تجمع چربی زیر پوست شکم در این افراد از علل دیگرآن میباشد.با لیپوساکشن هم فقط میتوان چربی زیر پوستی را کم کرد و با توجه به اینکه با لیپوساکشن در حین عمل فقط چند لیتر (حداکثر ۶-۴)میتوان چربی خارج کرد پس اگر افراد انتظار بالایی از نتیجه این عمل دارند و میخواهند شکم آنها کاملا صاف وگود شود باید با کاهش وزن به وزن طبیعی نزدیکتر شوند و چربی داخل شکم و زیر پوستی را به حداقل برسانند . در این عمل تماما از بخیه های قابل جذب استفاده شده وبه طریق پلاستیک دوخته میشود . با تکنیکهای خاصی ناف به محل جدیدش دوخته میشود بطوریکه بعد از عمل اندازه آن طبیعی شده کمی در گودی قرار میگیرد ومحل بخیه ها مشخص نمیشود و شکل کاملا جذابی پیدا میکند.

طول برش جراحی بسته به فرم افتادگی ومقدار پوست اضافه در ناحیه شکم و پهلو برای هر فردی فرق میکند. جهت تعیین طول تقریبی برش میتوانید در حالت نشسته کمی به جلو خم شوید خطی که در چین زیر شکم تشکیل میشود تقریبا معادل با طول برش خواهد شد.خط برش جراحی کاملا توسط لباس زیر پوشیده و پنهان خواهد شد. در این عمل علاوه بر اصلاح ظاهر شکم , ناحیه پوبیس (قسمت بالای دستگاه تناسلی ) با برداشتن چربی ها و پوست اضافه آن اصلاح و بالا کشیده میشود و افتادگی پوست داخل ران نیز خودبخود تا حدودی اصلاح میشود.

جهت دیدن تصاویر جراحی به آدرس زیر در اینستاگرام مراجعه کنید :
Jarahi_plastic_zibaee

لیپوساکشن یا لیزر لیپولیزیا لیپوماتیک
در این روش مقدار معینی از سرم حاوی ترکیبات خاص (محلول تاموسنت) را به داخل چربی های زیر پوست تزریق وسپس مایع و چربی را باستفاده از لوله های مخصوصی با ایجاد سوراخهای کوچک در پوست خارج میکنیم. مقدار این مایع تزریقی بر اساس وزن فرد و وضعیت سلامتی او برای هر کسی متفاوت است و مقدار چربی خارج شده هم به مقدار مایع تزریق شده بستگی دارد وحتی در بهترین شرایط هم نمیتوان بیشتر از چند لیتر چربی در یک جلسه خارج کرد.پس در افراد با چربی ضخیم دور شکم و پهلو ممکن است بیش از یک جلسه نیاز باشد.این روش برای افرادی مناسب است که شکم آنها چاق است ولی پوست اضافه و افتادگی شکم ندارند و یا در حد جزئی است و کیفیت پوست آنها خوب است وترک پوست کمی دارند.اینها اکثرا خانمهای جوانی هستند که حاملگی نداشته اند و یا آقایانی که از چاقی شکم و پهلو رنج میبرند. همچنین افرادی که تمایلی به جراحی وسیع ندارند و اصلاح افتادگی شکم مد نظرشان نیست وفقط میخواهند چاقی شکمشان برطرف شود از این روش سود میبرند. اگر از لیزرلیپولیز استفاده کنیم به جمع شدن پوست کمک میکند.

ترکیب این دو روش
در افرادی که چاقی موضعی در بالای شکم و پهلوها دارند و هم قسمت پایین شکمشان افتاده است با ترکیب دو روش بالا میتوان به نتایج مطلوبی دست یافت.در این روش ابتدا چربی های موضعی اضافی نواحی گفته شده با ساکشن خارج میشود (لیزر لیپولیز به هیچ وجه در این روش توصیه نمیشود چون ممکن است باعث نکروز وسیاه شدن پوست محل عمل شود)و تمام پوست اضافه و آویزان قسمت زیر شکم برداشته میشود. در نهایت پس از ترمیم جدار شل شده شکم و دوختن ناف به محل جدیدش لبه بالایی برش به برش تحتانی وصل و دوخته میشود. اکثر افراد مراجعه کننده در این گروه قرار می گیرند. اگر فردی سیگار مصرف میکند و یا بسیار چاق است انجام همزمان این دو روش میتواند باعث شود خونرسانی به لبه های زخم دچار اختلال شده و گاهی نکروز (سیاه شدگی) لبه های زخم را سبب شود.در این اشخاص میتوان ابتدا در یک یا چند جلسه چاقی موضعی را با لیپوساکشن رفع کرد و سپس افتادگی و چروک شکم را با جراحی اصلاح کرد و بر عکس .همچنین اکثر افراد دچار چاقی و افتادگی ناحیه پوبیس (قسمتی از بدن زیر شکم وبالای ناحیه تناسلی) هستند که در این عمل کاملا اصلاح میشود.

مینی ابدومینوپلاستی
گاهی فرد فقط در قسمت پایین شکم کمی پوست اضافه و آویزان دارد و بالاتر از ناف پوست شکم قوام خوبی دارد و شکم صاف وکشیده است .

در این موارد برداشتن آن قسمت اضافی پوست در زیر شکم کافی است و انتظارات فرد را براورده میکند و نتایج خوبی از نظر زیبایی بدست میاید .

در این جراحی برش روی پوست دور ناف ایجاد نمیشود و اگر نیاز به جابجایی مختصر محل ناف باشد این کار از داخل برش شکم انجام میگیرد پس اسکاری روی ناف ایجاد نمیشود . تعداد کمی از افراد در این گروه قرار میگیرند و اکثر مراجعین دچار مشکلات پیچیده تری هستند و ابدومینوپلاستی کامل نیاز دارند. همزمان با مینی ابدومینوپلاستی شلی مختصر در جدار شکم (دیاستاز) را میتوان ترمیم کرد و چاقی موضعی دور شکم را با لیپوساکشن یا لیزر لیپولیز برطرف کرد

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست