روش درمان هموروئید یا بواسیر با لیزر

یکی از روشهای درمانی برای بیماری همورویید یا بواسیراستفاده از لیزر است که در مقایسه با روشهای جراحی سنتی درد و ناراحتی کمتری ایجاد میکند.
در ناحیه مقعد و دور مقعد افراد در حالت طبیعی هیچ نوع برجستگی , زایده گوشتی آویزان , منگوله پوستی وجود ندارد . پاگه هموروییدی یا بواسیر یک برجستگی غیر طبیعی در ناحیه مقعد میباشد که گاهی خیلی بزرگ شده و بصورت یک زایده گوشتی از پوست دور مقعد آویزان میشود.

در 2 تا 3 سانتی متر انتهایی روده که ناحیه مقعد میباشد در زیر بافت پوششی عروق فراوان بنام همورویید وجود دارد که در حالت طبیعی دیده و لمس نمیشود . بدلایلی مانند یبوست مزمن و اسهال طولانی مدت که باعث ایجاد فشار در ناحیه مقعد میشود عروق ناحیه بزرک و متورم شده و با گذشت زمان و ادامه بیماری دچار عوارضی مانند خونریزی میشود.

بیماری همورویید میتواند از داخل مقعد شروع شده و بافت هموروییدی بتدریج بزرگ شده و تا بیرون مقعد گسترش پیدا کند که در آخرین مرحله آن حتی با دست هم نمیتوان آن را به داخل مقعد فرستاد و بصورت زایده گوشتی در اطراف مقعد قرار دارد . نوع دیگر آن فقط در قسمت بیرون مقعد بوجود میاید .

زایده پوستی در انتهای بیرونی زخم فیشر یا شقاق مزمن مقعدی نیز ایجاد میشود .

چرا از لیزر در درمان بیماری همورویید استفاده میشود ؟

روش مرسوم درمان همورویید یا بواسیر , برداشتن کامل آن با جراحی و بستن رگهای آن با بخیه میباشد در نهایت میتوان زخم بجا مانده را باز گذاشت تا خودبخود بهبود پیدا کند و یا آن را با بخیه زدن ترمیم کرد . بعد از انجام جراحی در ناحیه مقعد بعلت زخم و التهاب بعد عمل درد و ناراحتی زیادی در محل عمل ایجاد میشود و بهبودی زخم تا هفته ها طول میکشد که خودبخود در کیفیت زندگی فرد تاثیر منفی میگذارد . هدف از استفاده از انواع دستگاه لیزر در جراحی همورویید به حداقل رساندن درد و ناراحتی و عوارض بیمار و کوتاه کردن زمان بهبودی و استراحت میباشد .

چگونه میتوان بیماری بواسیر یا همورویید را با لیزر درمان کرد ؟

 

روش اول استفاده از لیزر کم توان طی چندین جلسه میباشد که هدف کاهش ورم و درد و خونریزی است و درمان قطعی نیست و احتمال عود علایم زیاد است . این کار در مطب بصورت سرپایی بدون بیحسی قابل انجام است. در بیماری شقاق کاربرد بیشتری دارد.

روش دوم استفاده ازلیزر co2 است که از این لیزر به جای چاقوی جراحی استفاده شده و پاگه همورویید کامل برداشته میشود و رگهای خون رساننده بخیه زده میشود و زخم باز گذاشته میشود تا خودبخود ترمیم پیدا کند بعلت استفاده از لیزر بر خلاف روش سنتی , آسیب کمتری به بافت وارد شده و درد و خونریزی و عوارض کمتر است ولی بعلت وجود زخم تا مدتی مراقبت لازم دارد و حین دفع درد و گاهی خونریزی ایجاد میشود. احتمال عود با این روش بسیار کم و نتیجه عالی میباشد.

روش سوم استفاده از لیزر دایود میباشد ابتدا رگهای خونرسان به پاگه همورویید با بخیه بسته شده و سپس کانولای مخصوص که سیم لیزر داخل آن قرار دارد با داخل پاگه همورویید فرستاده شده و رگها و بافت را منعقد میکند و بتدریج پاگه همورویید کوچک میشود . برای انواع همورویید قابل استفاده است .در این روش زخم ایجاد نمیشود و درد و ناراحتی بعد عمل بسیار کم میباشد ولی هزینه این روش بعلت نوع دستگاه لیزر بسیار بالاست و احتمال درمان قطعی کمتر از روش دوم است . فرق آن با دستگاه IRC یا نور مادون قرمز در این است که لیزر ازداخل بافت همورویید را میسوزاند ولی با دستگاه مادون قرمز سعی میکنیم رگهای تغذیه کننده همورویید را از بیرون با تاباندن اشعه ببندیم که برای همورویید با درجه پایین کاربرد دارد.

اکثرا ترکیبی از روشهای فوق برای هموروییدهای پیچیده استفاده میشود .

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست