شایع ترین علامت که اغلب توسط خود بیمار کشف میشود وجود توده بدون درد در سینه میباشد . اغلب توده هایی که در سینه یافت میشود

شایع ترین علامت که اغلب توسط خود بیمار کشف میشود وجود توده بدون درد در سینه میباشد .

اغلب توده هایی که در سینه یافت میشودبدخیم و سرطانی نیستند و میتواند یک کیست یا توده خوش خیم باشد که جراح پس از معاینه و اقدامات تشخیصی به ماهیت تومور پی میبرد.

اغلب موارد توده بدخیم منفرد است و در لمس سفت و غیر متحرک است و به بافتهای اطرافش چسبیده و در لمس حدود آن کامل مشخص نیست .ممکن است با لمس دردناک باشد.

از علایم دیگر خروج خون , ترشحات خونی و یا شفاف از یک مجرا در نوک سینه است . این ترشحات خودبخود بدون فشار دادن از مجرا خارج میشود . گاهی همزمان توده ای در سینه لمس میشود.

گاهی توده بدخیم پوست ناحیه را به داخل کشیده و باعث فرورفتگی پوست میشود. که اکثرا در معاینه وقتی بیمار دستهایش را بالای سر میبرد مشخص میشود . بعضی بیماریهای خوش خیم هم این علامت را ایجاد میکنند.

چنانچه پوست توسط سلولهای بدخیم گرفتار شود پوست زخم میشود و گاهی پوست ورم کرده و شبیه پوست پرتغال میشود.

فرورفتگی ثابت نوک سینه که اخیرا ایجاد شده باشد وبا دستکاری به حالت اول برنگردد میتواند نشانه ابتلا به سرطان سینه باشد و باید دقیقا بررسی شود. گاهی در معاینه متوجه توده ای زیر هاله یا نوک پستان میشویم.

نوعی از سرطان در نوک سینه بروز میکند که بیماری پاژه نامیده میشود و در آن نوک سینه پوسته پوسته شده و دچار سوزش خارش قرمزی و گاهی سفتی شده و به غلط با تشخیص اگزما تحت درمان قرار میگیرد. که گاهی به هاله و پوست اطراف هم کشیده میشود. که با نمونه برداری تشخیص قطعی میشود.

قابل لمس شدن غدد لنفاوی زیر بغل که اغلب همزمان توده ای هم در سینه لمس میشود ازعلایم شایع دیگر بوده و نشانه پیشرفت بیماری است. گاهی در سرطان سینه غدد لنفاوی بزرگ و قابل لمس میشود ولی در معاینه توده واضح در سینه لمس نمیشود. که پس از انجام ماموگرافی توده مشخص میشود. بزرگی غدد لنفاوی زیربغل میتواند در بیماریهای خوش خیم سینه نیز ایجاد شود و به درمان خاصی نیاز ندارد.

در مراحل پیشرفته بیماری سرطان در کبد و استخوان گسترش یافته و میتواند علایم ایجاد نماید.

جهت تشخیص و درمان به موقع سرطان بدخیم سینه , مراجعه سالیانه به پزشک متخصص جراحی عمومی , جهت معاینه و بررسی سینه ها توصیه میشود . سن شروع 35 سال میباشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست