تمام اعمال جراحی که روی بدن انسان انجام میگیرد حتی با رعایت کامل تکنیک های جراحی عوارض خاص خودشان را دارند. جراحی های زیبایی هم از این قاعده مستثنی نیستند .

تمام اعمال جراحی که روی بدن انسان انجام میگیرد حتی با رعایت کامل تکنیک های جراحی عوارض خاص خودشان را دارند. جراحی های زیبایی هم از این قاعده مستثنی نیستند .

عوارض به سه دسته خفیف متوسط و شدید تقسیم میشوند.

شایع ترین عارضه ایجاد سروما است . سروما به مایعی گفته میشود که بعلت آسیب به سیستم لنف ناحیه و یا در اثر آب شدن چربی های مرده در محل جراحی تجمع مییابد. اکثرا پس از چند بار تخلیه با سرنگ درمان میشود ولی گاهی نیاز به اقدامات بیشتری وجود دارد.

احتمال ایجاد هماتوم یا تجمع خون در محل عمل بسیار کم است و اکثرا در ساعات اولیه پس از جراحی ایجاد میشود. هماتوم کوچک با گذشت زمان بهبود میابد . هماتوم بزرگ را باید با جراحی تخلیه کرد. احتمال ایجاد این عارضه در افراد دچار اختلال انعقادی بیشتر است . حداقل ده روز قبل

از عمل باید داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین , بروفن و مسکن های مشابه آن , ویتامین ایی قطع شوند. توصیه میشود قبل از جراحی لیست داروها و ویتامین هایی را که مصرف میکنید به پزشک ارایه دهید.

باز شدن زخم در اثر کشیدگی درناحیه عمل و یا عفونت موضعی ایجاد میشود . در این مورد پس از اطمینان از برطرف شدن عفونت , زخم ترمیم میشود. این عارضه در افراد دیابتی چاق و سیگاری احتمالش بیشتر است.

نکروز یا از بین رفتن پوست در ناحیه عمل بخصوص در لبه زخم که بعلت قطع خونرسانی به آن ناحیه و یا فشار زیاد به محل عمل مثلا در اثر تنگ بستن شکم بند ایجاد میشود و معمولا تا زمان بهبودی کامل زخم ایجاد شده که گاهی چندین ماه طول میکشد باید صبر کرد و پانسمان روزانه و

کنترل عفونت کافی است. احنمال ایجاد این عارضه در افراد سیگاری و دیابتی بیشتر است. یکماه قبل از جراحی باید سیگار قطع شود.

کاهش حس در محل عمل و بیشتر در نیمه تحتانی شکم بعد جراحی عادی میباشد و گاهی تا 18 ماه طول میکشد تا بهبودی حاصل شود.

از میان این عوارض نکروز پوست بدترین عارضه بوده و درمان آن به زمان زیادی نیاز دارد.

جهت دیدن تصاویر جراحی به آدرس زیر در اینستاگرام مراجعه کنید :
Jarahi_plastic_zibaee

لخته شدن خون در وریدهای عمقی و آمبولی ریه که بیشتر در افراد چاق , مسن , افراد با سابقه قبلی لخته شدن خون , با سابقه مصرف قرص جلوگیری از بارداری , دارای واریس اندام تحتانی , زمان طولانی تر بیهوشی ایجاد میشود . احتمال آن کم است و گاهی از موارد کشنده میباشد.

در اتاق عمل جهت کاهش ریسک این عارضه داروی ضد انعقاد تزریق و اندام تحتانی را با دستگاه مخصوصی مرتبا ماساژ میدهند .

اسکار بدشکل در محل برش جراحی بصورت گوشت اضافه یا کلویید که اکثرا در اثر عدم مراقبت کافی از زخم توسط فرد و یا استعداد بدزخمی ایجاد میشود. گاهی جهت اصلاح اسکارها به روتوش با جراحی یا لیزر نیاز میشود. افراد بد زخم و پوستهای کلوئید ساز عمدتا قابل پیش بینی

نیستند و بطور کامل و قطعی قابل درمان نیستند.

عفونت در محل جراحی که نادر است.

گاهی بعد عمل بیمار دچار انقباضات کوتاه مدت عضله شکم ودرد میشود که با مصرف مسکن و آرامبخش بهبود میبابد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست