همورویید ترومبوزه وقتی بوجود می اید که در داخل رگ همورویید , لخته خون تشکیل شود . اغلب بدنبال اسهال و یا یبوست حاد و یا بلند کردن اجسام سنگین و زایمان ایجاد میشود . اکثرا سابقه ابتلا قبلی وجود دارد.
علایم و نشانه ها :
بزرگ شدن وسفت شدن ناگهانی پاگه همورویید قبلی که بسیار دردناک است

ایجاد توده برجسته و سفت و گاهی به رنگ تیره دور مقعد که یکباره بروز کرده و درد شدیدی دارد

خونریزی که اکثرا چند روز بعد از ایجاد توده شروع میشود

سابقه یبوست یا اسهال حاد در چند روز گذشته

درمعاینه مشاهده میشود که یک یا چند تا پاگه همورویید برجسته و سفت شده و اگر چند روز از ابتلا گذشته باشد روی سطح آنها مناطق تیره ظاهر شده که علامت آن است که بزودی خونریزی خواهد کرد.

تشخیص و درمان :
تشخیص با معاینه داده میشود و به اقدام اضافی نیاز نیست . تصمیم گیری برای روش درمان بستگی به فاصله زمانی بین ایجاد بیماری و مراجعه به پزشک دارد .

– چنانچه فرد در 72 ساعت اول مراجعه کند بهترین روش برداشتن کامل همورویید ترومبوزه شامل لخته و عروق خونی است که میتوان با لیزر یا عمل سنتی انجام داد . درصد موفقیت این روش بالا و احتمال عود بسیار کم است . همچنین میتوان به جای عمل کامل با بیحسی موضعی برشی روی لخته داده و آن را تخلیه کرد که علایم بیمار سریعا بهبود می یابد ولی اکثر موارد لخته جدیدی در محل ایجاد میشود و این روش نتیجه خوبی ندارد.

– اگر فرد بعد از 72 ساعت مراجعه کند در این مرحله لخته بسیار سفت شده و به بافت چسبیده و تخلیه آن ممکن نیست و ورم زیادی در ناحیه ایجاد شده . در این مرحله هم میتوان جراحی کامل با یا بدون لیزر انجام داد ولی بعلت ورم زیاد توصیه نمیشود و باید با اقدامات غیر جراحی مانند مصرف ملین مصرف فیبر مسکن و ضد التهاب و نشستن داخل آب گرم به کاهش ورم کمک کرد تا در یک شرایط بهتر جراحی دقیق تر انجام گیرد .

– یک روش درمانی دیگر عدم مداخله جراحی و فرصت دادن به بدن تا کامل لخته را از بین ببرد که چندین هفته زمان میبرد وهمزمان باید با اقداماتی مانند مصرف ملین مصرف فیبر مسکن و ضد التهاب و نشستن داخل آب گرم و کرم های موضعی کاهنده درد و ورم به التیام کمک کرد. این روش درمانی طولانی مدت بوده و احتمال عود بسیار زیاد است.

جهت پیش گیری و جلوگیری از عود این بیماری بهتر است روش زندگی و تغذیه سالم در پیش گرفته شود و از ایجاد یبوست جلوگیری شود.

جهت دیدن تصاویر و فیلم های جراحی های ناحیه نشیمنگاه به صفحه اینستاگرام به آدرس زیر مراجعه بفرمایید :
@jarahi_hemorrhoid_laser

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست