پاسخ به سوالات بیماری شقاق مقعدی

مطالعه پاسخ به سوالات بیماری شقاق مقعدی یکی از راههایی است که فرد بیمار میتواند در باره بیماری خود راهنمایی بگیرد . همچنین اضطراب فرد در باره بیماری را کاهش میدهد و ترس از مراجعه به متخصص جراحی عمومی جهت تشخیص و درمان درست را از بین میبرد .

از کجا متوجه بشوم که بیماری شقاق دارم؟

بیماری شقاق پس از معاینه توسط متخصص جراحی عمومی تشخیص داده میشود ولی علائم بیماری و نحوه ایجاد آن تا حد زیادی بیماری را مشخص میکند، مثلا درد و خونریزی بدنبال یک دوره یبوست شدید میتواند علامت بیماری شقاق باشد .

آیا بیماری شقاق میتواند خود به خود بهبود پیدا کند؟

بلی در اکثریت موارد بعد از ایجاد شقاق حاد اگر علت بوجود آمدن شقاق مثلا اسهال , کنترل شده باشد بیماری خودبخود بهبود پیدا خواهد کرد .

چه مدت طول میکشد تا بیماری شقاق حاد کامل خوب بشود ؟

چهار تا شش هفته زمان لازم است تا زخم شقاق کامل التیام پیدا کند. جلوگیری از یبوست و اسهال و نداشتن رابطه مقعدی شرط التیام مرحله حاد بیماری است.

آیا بیماری شقاق میتواند خارش مقعد ایجاد کند ؟

بلی خارش یکی از علائم بیماری شقاق است با خاراندن ناحیه علائم بدتر میشود . بهداشت بد ناحیه مقعد خارش را تشدید میکند . در مرحله بهبودی هم خارش میتواند ایجاد شود .

علل شایع ایجاد شقاق مقعدی کدامند ؟

اسهال حاد , یبوست , رابطه مقعدی , بلند کردن و هل دادن اجسام سنگین , استفاده از دست برای خارج کردن مدفوع از مهمترین دلایل ایجاد شقاق است .

بیشتر بخوانید : درمان سریع بیماری شقاق مقعد

آیا بیماری شقاق با مصرف آنتی بیوتیک بهبود پیدا میکند ؟

در مواردی از بیماری میتوان با دستور جراح آنتی بیوتیک موضعی مانند تتراسیکلین یا مترونیدازول استفاده کرد .

چه زمانی به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنیم؟

در موارد خونریزی شدید یا مکرر , اگر دو هفته از بیماری گذشته ولی رو به بهبود نیست , درد و سوزش شدید مانع دفع میشود , اگر به درمانهای خانگی یا معمولی جواب نداده , اگر علت ایجاد بیماری برطرف نشده , اگر بیماری زمینه ای مثل فشار خون دیابت سرطان وجود دارد , اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف میشود , اگر عود مکرر بیماری وجود دارد , اگر بجز علائم معمولی شقاق علائم دیگری مانند ترشح چرکی و تب , دل درد و توده در مقعد وجود دارد باید به متخصص جراحی عمومی مراجعه شود .

آیا میشود شقاق را با وازلین چرب کرد ؟

اکثر وازلین های موجود در بازار برای پوست سالم تهیه شده  و دارای اسانس و مواد اضافی هستند که برای زخم باز مناسب نیستند . بجای آن میتوان از پماد ویتامین A+D و یا محتویات داخل کپسول ویتامین E استفاده کرد .

شقاق من بهبود پیدا کرده ولی گوشت اضافه آن کنار مقعدم باقی مانده آیا لازم است آن را جراحی کنم ؟

اگر باعث ایجاد مشکلات بهداشتی  و خارش ناحیه نشود نیازی به جراحی ندارد .

از پماد آنتی فیشر چه مدت میشود استفاده کرد ؟

پماد های آنتی فیشر از داروهای گیاهی مثل بابونه ساخته میشود و میتوان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد . این پماد را میتوان تا شش هفته استفاده کرد ولی چنانچه تا دو هفته هیچ بهبودی حاصل نشد بهتر است به متخصص جراحی عمومی مراجعه شود .

پاسخ به سوالات بیماری شقاق مقعدی در این مقاله ادامه خواهد داشت .

پاسخ به سوالات بیماری شقاق مقعدی

,

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست