بررسی علت درد سینه یا پستان در زنان

درد سینه يكي از شایعترین شكايات و علت مراجعه زنان جهت معاینه سینه ها نزد جراح میباشد . اکثر زنان در طول زندگی خود حداقل یکبار دچار درد سینه به علل مختلف میشوند .
درد سینه يكي از شایعترین شكايات و علت مراجعه زنان جهت معاینه سینه ها نزد جراح میباشد . اکثر زنان در طول زندگی خود حداقل یکبار دچار درد سینه به علل مختلف میشوند . که اکثرا خودبخود رفع میشود . بعلت شیوع بالای سرطان پستان اکثرا این دردها باعث نگرانی زنان شده و باعث ایجاد ترس و ناراحتی در فرد میشود.

علل ایجاد درد در سینه ها

– واکنش بافت سینه به تغییرات هورمونی که طی دوره ماهانه در بدن زنان ایجاد میشود. در چندین روز قبل از شروع پریود سینه ها سنگین شده و درد و گاهی سوزش در سینه ها احساس میشود تراکم درد اکثرا در نیمه خارجی سینه بوده و هاله و نوک سینه در لمس حساس و دردناک است . با شروع پریود درد و سنگینی تخفیف پیدا میکند. وجود و شدت این دردها در افراد مختلف فرق میکند.اغلب برای کنترل آن نیاز به اقدام خاصی نیست وکافیست فعالیت فیزیکی محدود شود واسترس کنترل شود . ترس از ابتلا به سرطان از عوامل تشدید اینگونه دردهاست.

– توده های خوش خیم سینه مانند فیبروآدنوما بخصوص اگر در حال رشد باشند.

– توده های بدخیم سینه در درصد کمی از موارد باعث درد سینه میشوند . در واقع درد سینه از علایم ناشایع سرطان بدخیم سینه میباشد.

– عفونت های سینه چه در مراحل اولیه یعنی ماستیت و چه در مرحله ای که به آبسه تبدیل شده موجب درد سینه میشود.

– ضربه به سینه ها و نکروز چربی

– کیست سینه

– بیماری فیبروکیستیک سینه

– برخی داروها

– دردهای با منشا استخوانی عضلانی یا قلبی که با درد سینه اشتباه گرفته میشود.

گر چه غالبا درد سینه نگران کننده نیست ولی بهتر است فرد جهت معاینه به پزشک متخصص جراحی عمومی مراجعه کند تا علت آن معلوم شود.

پس از گرفتن شرح حال دقیق معاینه سینه ها انجام میشود . در مرحله بعدی ممکن است جراح سونوگرافی یا مامو گرافی و یا آزمایشات دیگری درخواست کند. هدف از این بررسیها رد وجود سرطان بدخیم در سینه ها میباشد.

درمان

اگر در بررسی ها مشخص شد که علت درد یکی از موارد توده خوش خیم یا بدخیم ,کیست منفرد یا بیماری فیبروکیستیک ,عفونت , نکروز چربی میباشد درمان اختصاصی آن مورد صورت میگیرد .
اگر درد مربوط به تغییرات هورمونهای زنانه میباشد و فرد دچار علایم دیگری مثل بی نظمی در پریود است تنظیم این هورمونها به کنترل درد کمک میکند.

محدود کردن مصرف نمک و غذاهای شور ادویه جات , كاكائو, شکلات , چای پر رنگ و نوشابه گاز دار در کاهش درد مفید میباشد.

ولی اگر درد همچنان ادامه داشته باشد مصرف ویتامین E ,عصاره گل مغربی , مسکن ضعیف و در موارد شدید داروهای هورمونی میتواند در کنترل درد مفید باشد.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

فهرست